صفحه ها
دسته
لينکستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 174983
تعداد نوشته ها : 262
تعداد نظرات : 27
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

نشریه امن- علی هادوی - سیستم‌عامل با نگرش امنیتی عنوان پروژه تحقیقاتی است که توسط گروه سیستم‌عامل، زیر شاخه گروه تحقیق و توصیف مرکز امنیت شبکه شریف، انجام شده است. گروه سیستم‌عامل مرکز امنیت شبکه شریف فعالیت خود را از بهمن ماه 1381 در زمینه سیستم‌عامل و امنیت آغاز کرد و درچهار مرحله زیر به بررسی موضوع پرداخت:
1. نگرش کشورهای مختلف به مسئله سیستم‌عامل
2. مقایسه سیستم‌عامل‌های موجود و بررسی راه حل‌های رقیب(با نگرش امنیتی)
3. توانمندی‌های موجود در داخل کشور در زمینه سیست‌معامل و به خصوص امنیت آن.
4. جمع‌بندی، نتیجه‌گیری و ارائه پیشنهادات و راهکارهای لازم برای بالا بردن امنیت در فضای رایانه‌ای کشور
حساسیت و جایگاه سیستم‌عامل در وضعیت امروزی جوامع، پیشبینی و نقش جایگاه سیستم‌عامل در افق آتی جوامع به خصوص از بعد امنیتی، ضرورت تأمل در موضوع وابعاد
امکان محاسبه و تهیه صورتحساب هر مسیریاب بر اساس حجم و کیفیت خدمت برای مشتری خاص. مختلف آن را می‌طلبد. باید توجه داشت که سیستم‌عامل و امنیت از دو دیدگاه «امنیت سیستم‌عامل» و «نقش سیستم‌عامل در امنیت» مطرح است. امنیتسیستم‌عامل یک موضوع پژوهشی و نقش سیستم‌عامل در امنیت موضوعی مدیریتی و استراتژیک است. گروه سیستم‌عامل در فعالیت مذکور سعی بر توجه به هر کدام ازدیدگاههای فوق نمود. در این میان رویکرد متن باز که افق جدیدی از توسعه سیستم‌عامل‌ها را نمایان کرده در روند انجام پروژه مورد توجه قرار گرفت. سیستم‌عامل‌های متن باز به علت هزینه کم، امنیت بالا و قابلیت اعتماد ذاتی نسبت به سیستم‌عامل‌های متن بسته در حال رشد فزایندهای می‌باشند. این همان رویکردی است که طی چند سال گذشته مدنظر کشورهای توسعه یافته بوده و اخیراً در برنامه برخی کشورهای در حال توسعه نیز قرار گرفته است. نتایج مرحله اول پروژه نشان می‌دهد که کشورهای متعددی از جمله آمریکا، چین، روسیه، آلمان، فرانسه، هند، آفریقای جنوبی و استرالیا با اِعمال سیاست‌های دولتی، حرکتهایقابل توجهی به منظور استفاده بیشتر از سیستم‌عامل‌های متن باز در کشور خودانجام داده‌اند. جالب اینجاست که دلیل اصلی این رویکرد در بسیاری از این کشورها، افزایش امنیت بوده است. البته مسائل مالی و جلوگیری از انحصار مایکروسافت در بازار سیستم‌عامل از دیگر دلایل قابل توجه به شمار می‌رود.


دوشنبه دوازدهم 5 1388
X